Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (13) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment.
- Durable design backed by a 2 year warranty
- Protect against overloads and enables a quick recovery
- Frees up Uspace, installs easily with (13) C13 outlets for IT gear
- Sustainable performance backed by product environmental profile
- Ideal for staffed sites and non-critical applications that need resilient single phase power distribution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage | 240 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | Lower |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Rear |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
2 out of 2 (100%) reviewers recommend this product



