APC Modular 72 kW PDU mitigates the need to predict the future requirements and configurations of your data center. This visionary power distribution system is agile enough to match the needs of your data center today and enable rapid expansion or reconfiguration in the future.
- Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 72 kW |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 5U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

