Protect your sensitive electronic equipment from brownouts and over voltages with APC's Line-R automatic voltage regulator. Uncorrected voltage fluctuations gradually degrade the life of electronic components, potentially causing premature failure. The Line-R not only adjusts voltages to safe levels, but also provides surge protection against electrical surges and spikes, even lightning.
- Resettable circuit breaker - Easy recovery from overloads; no need to replace a fuse. (Not available on Wall Tap SKUs)
- Automatic Voltage Regulation (AVR) - Automatically steps up low voltage and steps down high voltage to levels that are suitable for your equipment.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Maximum Line Current | 12 kA |
| Load Capacity (VA) | 600 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | AC Surge |
| Maximum Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





