The APC KVM 2G Digital/IP Switch supports one remote and one local user, with sixteen ports and virtual media. It is a 1U rack-mountable device. It supports various input voltages and frequencies, and includes a CD with software, installation guide, and rack mounting brackets.
- Works with Windows, Sun, Unix, and Linux systems
- Complies with FIPS 140-2 for secure data handling
- Facilitates remote access to USB devices and media
- Supports one remote and one local user, enabling flexible management
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120 V AC to 240 V AC |
| Input Voltage | 240 V |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 20 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Location | Front |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Distance | 9842.52 ft |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| PS/2 Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

