The APC DIN Rail Panel Mount UPS with a high-temperature battery has a power rating of 500VA and 325 watts. It operates at a nominal voltage of 120V and includes a hard wire 3-wire output connection. The UPS is designed for high-temperature environments and uses a lead-acid battery.
- Supports a wide input voltage range, ensuring compatibility with various power sources
- Provides clear visual indicators for operational status and battery condition
- DIN rail mountable makes it ideal for industrial control panels
- Designed to operate in high-temperature environments, enhancing reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Leak-proof , Maintenance-free , Sealed |
| Number of Battery & Surge Out | 1 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + E) |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Battery Energy | 432 kJ |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 1 |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24.40 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | DB9 RS-232/SmartSlot |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Configurable Delay |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Thermal Dissipation | 26.38 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | 23°F (-5°C) - 131°F (55°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.