- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- 6400 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 8000 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 0 batteries for better reliance and maximum dependability
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) plug/connector type for a secure, feasible operation
- Hard Wire 4-Wire (2PH + N +G) receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 63 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| Receptacle Type | Hard Wire 4-Wire (2PH + N +G) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| Battery Life | 5 Year |
| Battery Energy | 0 J |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Batteries | 0 |
| Input Voltage Range | 155 V AC - 276 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Efficiency Detail | 90% (Full Load Mode) |
| Load Capacity (Watt) | 6400 W |
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Input Power Factor | 0.98 |
| Output Frequency | 47 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Management Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 1463.89 W |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Expansion Slot Detail | 1 x Communications & Management Free slot |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 15000 ft |
| Sound Emission (A-Weighted) | 62 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

