World's most versatile rack enclosure
The NetShelter SX is a multi-functional rack enclosure influenced by customer feedback from around the world. These enclosures are designed to meet current IT market trends and applications ranging from high density computing and networking to broadcast and audio-video. With a strong focus on cooling, power distribution, cable management and environmental monitoring, the NetShelter SX rack enclosure provides a reliable rack-mounting environment for mission-critical equipment.
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Rack Depth | 19" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3010 lb |
| Maximum Weight Capacity | 3010 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.