NetShelter SX cabinet and packaging system designed to safely integrate, transport, unload and deploy up to 2000 lbs (907 kg) of IT equipment. The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp, and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully converged systems.
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Server application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 48U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 41.73" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.