Where Effortless Meets Efficiency
The upgraded all-in-one liquid cooling system is here, injecting boundless power into your gaming experience and enjoy DIY-friendly Innovation features for easy, neat installations.
Support 1851 socket
The optimal pound-force design perfectly fits the latest intel Core Ultra (Arrow Lake-S) CPU, providing excellent cooling performance.
Large Copper Base Cooling Surface Area
The AORUS WATERFORCE X II has a 15% larger copper base than standard coolers, providing more efficient and even heat transfer from various hotspots. It ensures stable temperature management and outstanding cooling performance across different AMD & Intel CPU generation, including the latest Arrow Lake-S Core Ultra Series 2.
DIY-friendly Innovations | Say goodbye to time wasted on wiring connections
Fan EZ-Chain Mag incorporates a magnetic interlocking mechanism along with a DAISY-CHAIN setup, enabling the transmission of power and signals between fans, thereby saving a significant amount of time on wiring connections.
Say goodbye to cable clutter
With the wires neatly enclosed in tubing, not only does it look better, but it also makes organization much simpler.
LCD Edge View
Customizable display options for monitoring clock frequencies, utilization, temperatures, fan rpm, and pump rpm.
- 5 modes with meticulously crafted default animations.
- 40MB of integrated storage capacity.
- Personalize with your own text/GIF/JPEG/MP4 files to express your creativity.
- Display orientation can be software-controlled for a 360-degree rotation.
Level Up Your Performance with Turbocharged Cooling
Gear up for unmatched cooling power with boosted performance across the board - power, flow, pipes, and plate area, all fine-tuned for the ultimate heat-busting experience!
8%
Pump size increase
44%
Pump flow rate increase
7.8mm
tube inner diameter
3%
Increase in contact fin surface area enhances cold plate heat dissipation
4.2%
Improved Cooling Efficiency Thermal Paste bundled
New Fan Blade Design
The new fan blade design has achieved a simultaneous increase in both airflow and pressure, along with a reduction in noise.
- FDB bearing reduces noise while minimizing vibrations. The rounded design at the top of the hub helps increase the overall proportion of airflow entering.
- Reducing the size of the upper half of the fan blades to increase air volume.
- Enlarging the lower half of the blades to enhance the fan's compression ability. Serrated fan blade edges reduce noise, boost efficiency, minimize vibration, and improve airflow.
- Fan EZ-Chain Mag: DIY-friendly fan design with magnetic interlocking mechanism and DAISY-CHAIN.
- LCD Edge View: Circular full-color LCD for video playback/custom text support.
- New fan blade design increases both airflow and pressure, while reducing noise.
- The water block and fan feature gradient lighting, and the ARGB fan lighting can be synchronized with other AORUS devices through GCC (GIGABYTE Control Center).
- Universal design for fan and pump RPM control, compatible with all motherboard brands.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | Socket LGA-1851 |
| Compatible AMD Socket | sTR5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pump Width | 3.45" |
| Pump Height | 3.45" |
| Pump Depth | 3.06" |
| Tube Length | 14.96" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.69" |
| Radiator Height | 15.51" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 3.15mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2400 rpm |
| Fan Speed (Min) | 800 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 72 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 37.5 dB(A) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Pump Speed | 3000 rpm |