The DEX5750 is a fanless design computer with 4-screen output; support 11th Gen Intel® Core™ processors deliver a balance of performance and responsiveness in a low-power platform built on our third-generation 10nm process technology. With new Intel® Iris® Xe graphics, the platform offers up to 2.95 times faster graphics performance. Furthermore, the latest AOPEN intelligent Control (AiCU) design in by default. This feature provides an easy management tool that can monitor and control the device. The DEX5750 is a perfect solution for digital applications and has no issues running in tough, greasy or dusty environments.
- 11th Generation Intel® Core (available in i3, i5)
- DDR4 dual channel memory, up to 64GB (based on OS support)
- Supports DP 8K HDR resolution (7680 x 4320@60Hz) displays
- 4-screens output player
- Supports HEVC/H.265 video playback
- Support -20�C (-4�F) operating temperature
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AOpen |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1115G4 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | AOpen, Inc |