AOPEN Chromebox Commercial 3
Built with purpose, the meticulous design of the AOPEN Chromebox Commercial 3 solves for so many of the unique applications across enterprise, digital signage, quick service, retail, education, and government. With its unrivaled maximum running times before failure, this next-gen AOPEN device is poised to revolutionize how seamlessly industries operate, collaborate, and integrate. AOPEN Chromebox Commercial 3 enables digital productivity that streamlines workflows and minimizes downtime.
- Chromebox provides reliable hardware and software integration, ideal for secure, cloud-based computing and IT-managed environments
- With ChromeOS, desktops boot quickly and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
- Security Slot feature delivers enhanced system reliability and sustained high-performance output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AOpen |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 5.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | AOpen, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















