AOPEN Android Touch AiO series is a compact fanless computer, embedded w/ Rockchip Quad core cortex A55,2.0GHz, RK3568, 2GB RAM, 16GB Fresh storage. Slim and stylish plastic outlook, built-in 5M webcam, speakerx2, GLanx1, multiple USB, and RX/TX can fit more applications such as smart retail, and smart city.
RK3568
Quad-core cortex A55,2.0GHz, RK3568, 2GB RAM, 16GB Fresh storage.
OS Support
Android 11 or above, and Debian.
Fanless
With a fanless design, the device is passively cooling and is dustproof. Therefore, it's very suitable for segments such as industry, medical, or retail application.
VESA 100x100mm
Standard VESA mount support to fix on stand, wall, or KiOSK.
Touch
Front PCT screen to support 10 points finger touch.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AOpen |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Model | RK3568 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 22" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Stand Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AOpen, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |