Rule the Competition with Fast IPS
Fast IPS annihilates the competition with a speed 4x faster than conventional IPS. Guaranteeing you true 1ms (GTG) response times and captivating visual quality, raise your gaming performance to the next level!
Enjoy top-tier gaming performance
With a 180Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win.
Instant response times
A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you.
A universally respected anti-tearing solution
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time.
Illuminate your visuals
Enjoy an immersive visual experience with HDR 10, the industry-standard high dynamic range for delivering a rich palette of colors, brightness, and contrast that far exceeds the capabilities of ordinary monitors, engaging your senses and creatively inspiring you.
Connecting your eyes with your hands
Unleash your reflexes by switching to AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favor of raw response time, giving you the ultimate edge in a hair-trigger standoff.
Your custom built-in crosshair
The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.
Optimize your game settings
Enhances color and sharpness for different game styles. Six modes to select: FPS, Racing, RTS, Gamer1, Gamer2, Gamer3 and Off.
Protect your eyes from screen flicker
Flicker-free technology reduces flicker to give you a more comfortable gaming experience. Normal LED-backlit monitors adjust brightness using PWM (Pulse Width Modulation) which causes flickering and results in eye discomfort over long periods oftime. AOC flicker-free technology uses a DC (Direct Current) backlight system to provide a more comfortable and healthier viewing experience, minimizing the effects of eye fatigue during work hours.
Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- Adaptive Sync and FreeSync Premium eliminate tearing and stutter, helping deliver fluid motion and clarity in high-refresh gaming environments
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- HDR10 feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Designed for gaming, supports high refresh rates and adaptive sync, helpin
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP Vision |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 111% NTSC (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31125 mm x 0.31125 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 31 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.98 lb |
| Height with Stand | 20.34" |
| Extended Height with Stand | 20.34" |
| Compressed Height with Stand | 15.22" |
| Depth with Stand | 14.16" |
| Width with Stand | 24.17" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP Vision |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | E-standby |





























