Your new work mode: freedom! 16E10 is a 15.6 inch portable monitor with Full HD, IPS Wide viewing angle and USB-C connection. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions.
- 1920 � 1080 (FHD)
- USB-C
- IPS
- Smart cover
- VESA mount
- HDMI
High quality viewing
Picture quality matters. Regular displays deliver quality, but you expect more. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. With Full HD for crisp detail paired with high brightness, incredible contrast and realistic colors expect a true to life picture.
Designed with wide viewing angles
IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity.
USB-C technology carries both the power and the display signal in one cable
One cable is all you need. USB Type-C™ technology carries both the power and the display signal and data to the screen in one simple cable. It provides an ultra-clean, sleek look and convenience of a one-cable connection.
Foldable Smart Cover
In line with the sleek and modern design of the 16E10, the Smart Cover folds around the monitor for protection from scratches and dirt, while also providing a stand when necessary.
Direct access to the on-screen display settings
AOC's i-Menu allows direct access to the monitor's on-screen display settings utilizing a mouse.
- 15.6" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Wide Viewing Angle feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 15.6" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- VESA mount support enables secure, space-saving insta
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TPV Technology Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Pixel Pitch | 0.17925 mm x 0.17925 mm |
| Active Display Area (H x V) | 13.55" x 7.62" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Total Number of Mini HDMI Por | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Mini HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 2.43 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TPV Technology Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |



























