The PIG15 is a single port Mid-Span offering a compact and cost effective and fully IEEE802.3af compliant solution.It can be used to power wireless LAN / WAN access points, IP security cameras, VoIP telephones and any other low port density installations.
The PIG15 PoE injector eliminates the need for an external power supply and any associated AC/DC power cabling. It provides a compact, affordable, safe and reliable power solution over existing Ethernet cabling.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 52 V DC |
| Maximum Input Current | 300 mA |
| Maximum Output Power | 15.40 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge Protection |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

