The AMR4C32 is a clamp-style monitor stand with an adjustable height that supports up to 4 LCD monitors. The clamp structure of this mount allows for more workspace and many advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional environment. Our LCD/LED monitor stand is an advanced display system providing increased efficiency and productivity. This is through the use of our IntelliTorque™ Hinge System, which allows for display rotation, swivel, and tilt functions. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 100�100/75X75 and suitable for monitor sizes 24" to 32".
- Aluminum Alloy Structure
- Easy Installation and VESA Mounting
- Cable Management
- Arm Angle Adjustment
- 90 Degree Monitor Rotation
- Height Adjustment
- Suitable for monitor sizes up to 32"
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 24" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 106 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Maximum Adjustable Height | 36.60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |





