This incredibly versatile product supports up to 32" monitors with a maximum individual weight of 22.1lbs. Not only will this strong and sturdy mount have no trouble holding a VESA certified 75�75 or 100�100 monitors, (fitting the above criteria), it is also extremely adjustable! Amer's articulating mounts support a wide variety of monitor sizes, including : Up to 32" wide screen (16:9) Up to 32" Ultra wide screen (21:9) Up to 32" Curved Monitor (1800R)
- Max horizontal extension of 24.4" from rear edge
- Height adjustable (maximum height 19.63")
- Tilt in the hinge: +90�/-20�
- Tilt in the arm: +65�/-30�
- Pole rotation: 360�
- Swivel in the hinge: +/- 90�
- VESA certified 75�75 or 100�100 mounting
- Supports up to 32" monitors (max weight 22.1lbs per screen)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 22.10 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Height | 19.63" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

