- Single solid steel construction with built in bubble level for easy installation
- Industry standard mounting pattern support up to 800x600mm
- Spring locks for holding your flat panel display in place with release cords for simple unmounting
- Low profile design has your monitor just 1.06" (27mm) from the wall
- Includes all hardware necessary for wall and panel display mounting (tools not included)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Minimum Screen Size Supported | 50" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 600 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

