The AMR2CV is a clamp-style monitor stand with an adjustable height that supports up to 2 LCD monitors. The vertical and clamp Construction of this mount allows for more work space and a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional environment. SEE MORE and DO MORE™ with features like: Arm Angle-Adjust, Smart Torque Adjust, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, 90 degrees rotation and Height Adjust. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 100�100/75X75 and suitable for monitor sizes 15" to 24".
- Clamp Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Sustains a maximum load capacity of 17.64 lb
- Supports the screen size of 24"
- Clamp Mount comes with 27.80" maximum adjustable height to offer better usability and added feasibility
- Built with steel product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- 360° Rotation feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Maximum Adjustable Height | 27.80" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |