This incredibly versatile dual mount supports up to two 32" monitors each with a maximum individual weight of 13.5 lbs. Not only will this strong and sturdy mount have no trouble holding a VESA certified 75�75, 100�100, or 200x200 monitor, (fitting the above criteria), it is also extremely adjustable!
- Clamp Bases are an excellent mounting option! They are screwed onto the edge of a desk for maximum space
- Height adjustable, with a maximum height of 17" from the desk to the center of the mounting device
- Individual adjustments for BOTH Monitors, ensuring maximum user comfort
- Also included is a +/- 20� tilt in any direction
- Both monitors have 360� rotation (meaning landscape, portrait, or anything in-between)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amer Networks |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 27 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Extended Height | 17" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

