Do everything you want to do, for longer. Notebooks PCs based on AMD Turion X2 Ultra Dual-core mobile processors can deliver the performance to explore new worlds, extend your entertainment experience and let you do more, faster.
- The processor features Socket S1 PGA-638 socket for installation on the PCB
- Turion X2 Ultra 2.40 GHz processor lets you perform all your computational tasks at a good pace
- The 65 nm optimizes the speed, power, and leakage for wireless/consumer applications
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 65 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | AMD PowerNow! Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 3600 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Processor Socket | Socket S1 PGA-638 |
| L2 Cache | 2 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 65 nm |
| Thermal Design Power | 35 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.1 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

