AMD Turion 64 mobile technology is designed to be the most advanced family of 64-bit Windows, Turion 64 1.6GHz Processor allowe the freedom to work, relax and play virtually anywhere, anytime. Features including high-performance cache, 800Mhz front-side bus, 3DNow! Professional technology, and HyperTransport Technology.
- The Socket PGA-754 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- AMD Turion 64 1.60 GHz processor brings direct-connect architecture for improved multi-tasking capabilities and improved security to help protect your valuable data
- 90 nm offers compact transistor design to speed up the performance and improve efficiency
- Single-core (1 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor with 90 nm processor technology for maximum efficiency and convenience
- Processor with 1.60 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | HyperTransport Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 1600 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Clock Speed | 1.60 GHz |
| Processor Socket | Socket PGA-754 |
| L2 Cache | 1 MB |
| L1 Cache | 128 KB |
| Process Technology | 90 nm |
| Thermal Design Power | 25 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.2 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

