AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors for Workstations and High End Desktops
AMD Ryzen™ Threadripper™ processors are the ultimate workstation processor for artists, architects, and engineers - powering innovation from day one.
Accelerate Your Vision and Advance Demanding Workloads
When deadlines are non-negotiable, creators, AI developers, architects, and engineers need a desktop workstation that excels. From enterprise-class security and exceptional manageability to unlocked performance and customization, AMD Ryzen™ Threadripper™ empowers professionals and enthusiasts to get more done in less time.
- The processor features Socket sTR5 socket for installation on the PCB
- Ryzen Threadripper product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 5 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 128 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 4 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen Threadripper 7000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ Threadripper™ 7970X |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 4 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| L3 Cache | 128 MB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L1 Cache | 2 MB |
| Process Technology | 5 nm |
| Thermal Design Power | 350 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Bus Width | 8 Byte |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |



