- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- Ryzen 5 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 4 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 6 MB L2 and 16 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Comes with AMD Radeon 740M controller for stunning picture quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 8000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 8500G |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| Process Technology | 4 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 740M |
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Processor Core | Quad-Core (4 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.