- The Socket AM4 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen 5 product line processor for your convenience and optimal usage
- 7 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 16 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for stunning picture quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 5000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 5600GT |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Processor Core | Hepta-core (7 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

