- The Socket AM5 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen 5 product line processor for better usability and increased efficiency
- 4 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 6 MB L2 + 32 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.80 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for amazing graphics output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 9000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 9600 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.80 GHz |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 32 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L1 Cache | 480 KB |
| Process Technology | 4 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.