AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
- The Socket AM4 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen 5 product line processor for better usability and increased efficiency
- 7 nm process technology provides dependable processing speed with maximum efficiency
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3 MB L2 + 32 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3.70 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 128 GB maximum memory supported provides reliable performance with improved speed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | Ryzen 5000 Series |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 5600XT |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| L3 Cache | 32 MB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L1 Cache | 384 KB |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



