Six-Core Opteron processor-based servers give you the performance efficiency to handle real world workloads, with superior value and energy efficiency at every price point. Unlike competitive products focused on raw performance, AMD technology-based servers deliver one platform to support the top-line demands of your business with a total cost advantage you can take right to the bottom-line.
- The processor features Socket F LGA-1207 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron 2.40 GHz processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 45 nm process technology delivers great performance for your computational apps
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 45 nm processor technology for better reliance and usability
- 3 MB L2 + 6 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | AMD PowerNow! Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 4800 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Processor Socket | Socket F LGA-1207 |
| L3 Cache | 6 MB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L1 Cache | 768 KB |
| Process Technology | 45 nm |
| Thermal Design Power | 75 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.3 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

