Improves system efficiency and application performance for computers running multiple applications at the same time or compute-intensive multi-threaded applications.
- The processor features Socket F LGA-1207 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron 2.80 GHz processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 90 nm offers compact transistor design to speed up the performance and improve efficiency
- Dual-core (2 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor with 90 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- Processor with 2.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | AMD PowerNow! Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 1000 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Processor Socket | Socket F LGA-1207 |
| L2 Cache | 2 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 90 nm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 161.6°F (72°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

