Now you can build the datacenter of the future without having to build up the server room. Next Generation AMD Opteron processors are built on AMD's revolutionary Direct Connect Architecture, extending AMD's performance-per-watt leadership while adding AMD Virtualization and a seamless upgrade path to quad-core computing.
- The processor features Socket F LGA-1207 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron 2.60 GHz processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 90 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 90 nm processor technology for better reliance and usability
- Processor with 2.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | HyperTransport Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 1000 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Processor Socket | Socket F LGA-1207 |
| L2 Cache | 2 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 90 nm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 161.6°F (72°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

