AMD proudly presents the new AMD Opteron 6200 Series-the world's first and only 16-core x86 server processor with the highest core density for incredible scalability to handle demanding multi-threaded workloads such as cloud computing, virtualization, high-performance computing (HPC), databases and business applications.
The innovative modular architecture helps pack in more cores, making it the natural choice for heavy-threaded cloud computing environments and enterprise applications that demand outstanding performance and scalability
- The processor features Socket G34 LGA-1944 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- Built on 32 nm technology and uses a high-k metal gate to enable higher performing transistors on the same node reducing leakage of currents
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor with 32 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- 16 MB L2 + 16 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 2.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Technology | Turbo CORE Technology |
| HyperTransport Speed (MT/s) | 6400 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Processor Socket | Socket G34 LGA-1944 |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L1 Cache | 768 KB |
| Process Technology | 32 nm |
| Thermal Design Power | 115 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 156.2°F (69°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |