The AMD Opteron 6000 Series platform, offering the industry's only twelve-core x86 processor. Built to excel when the workload gets tough. Match tough workloads with the right fit server platform, and realize superior performance in memory and compute intensive workloads. Gain advantages normally reserved for high-end systems, with exceptional value, low total cost of ownership, and generational consistency.
- The Socket G34 LGA-1974 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- AMD Opteron 2.10 GHz processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 45 nm process technology delivers great performance for your computational apps
- Dodeca-core (12 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor with 45 nm processor technology for maximum productivity with added dependability
- 6 MB L2 + 12 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | Virtualization Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 6400 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Processor Socket | Socket G34 LGA-1974 |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L1 Cache | 1 MB |
| Process Technology | 45 nm |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.2 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 156.2°F (69°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

