Match tough workloads with the right fit server platform, and realize superior performance in memory and compute intensive workloads. Gain advantages normally reserved for high-end systems, with exceptional value, low total cost of ownership, and generational consistency.
- The processor features Socket G34 LGA-1974 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron Octa-core (8 Core) 2.40 GHz processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 45 nm process technology delivers great performance for your computational apps
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor with 45 nm processor technology for maximum efficiency and convenience
- Its 12 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | AMD PowerNow! Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 6400 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Processor Socket | Socket G34 LGA-1974 |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L1 Cache | 1 MB |
| Process Technology | 45 nm |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.3 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 158°F (70°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

