Ideal for workloads such as web/cloud, IT infrastructure, and collaboration, the AMD Opteron 4000 Series platform was designed from the ground up to handle demanding server workloads at the lowest available energy draw.
- The processor features Socket C32 OLGA-1207 socket for installation on the PCB
- AMD Opteron processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- 32 nm process technology delivers great performance for your computational apps
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 32 nm processor technology for maximum efficiency and convenience
- With 8 MB integrated Level 3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor with 3.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Technology | HyperTransport Technology |
| HyperTransport Speed (MHz) | 3200 |
| HyperTransport Speed (GT/s) | 6.4 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket C32 OLGA-1207 |
| L3 Cache | 8 MB |
| L2 Cache | 1000 KB |
| L1 Cache | 48 KB |
| Process Technology | 32 nm |
| Thermal Design Power | 95 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 158.9°F (70.5°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.