AMD is proud to offer the new AMD Opteron 4200 Series processor as the world's lowest power-per-core server processor built to deliver unparalleled efficiency for complex, technical workloads.
Designed for power-conscious cloud deployments and ideal for IT infrastructure and collaboration, the AMD Opteron 4200 Series processor was developed from the ground up to handle demanding server workloads at the lowest possible energy draw.
- AMD Opteron processor is cost-efficient and compatible with servers, data centers, and cloud providers. Improves your system performance with better virtualized environment.
- Built on 32 nm technology to offer breakthrough performance in your day to day computation activities
- With 6 MB L2 and 8 MB L3 cache, frequently used data can be instantly accessed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Technology | AMD64 Technology |
| HyperTransport Speed (MT/s) | 6400 |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket C32 OLGA-1207 |
| L3 Cache | 8 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L1 Cache | 288 KB |
| Process Technology | 32 nm |
| Thermal Design Power | 95 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 158.9°F (70.5°C) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.