- The processor features Socket SP5 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexanonaconta-core (96 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 96 MB L2 + 384 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 192 |
| Processor Core | Hexanonaconta-core (96 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 384 MB |
| L2 Cache | 96 MB |
| Thermal Design Power | 360 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

