- The Socket SP5 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- EPYC product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 64 MB L2 + 256 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.45 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Clock Speed | 2.45 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 256 MB |
| L2 Cache | 64 MB |
| Thermal Design Power | 280 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

