Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
- Supported Technologies:
- AMD Infinity Guard; AMD Infinity Architecture
- Workload Affinity:
- CAE/CFD/FEA; EDA; HPC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.55 GHz |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 768 MB |
| Process Technology | 5 nm |
| Thermal Design Power | 320 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

