4th Generation AMD EPYC™ Processors
Advancing Data Center Performance & Efficiency
An EPYC™ Processor for Any Workload
No matter what the workload demands are, the 4th Gen AMD EPYC™ processor portfolio offers a solution to advance your business. From general purpose to edge computing, there is a processor to meet every data center need.
World's Best Data Center CPU | Leadership Performance
AMD EPYC™ Processors power the highest-performing x86 servers for the modern data center, on prem and in cloud environments, across industries.
Energy Efficiency
AMD EPYC™ processors power the most energy-efficient x86 servers, helping you reduce energy costs and meet corporate sustainability goals.
Security
Every AMD EPYC™ processor includes AMD Infinity Guard, a comprehensive suite of security features that can keep your data safe.
- AMD Infinity Guard
- AMD Infinity Architecture
- Client-Middleware Computing
- HCI
- Media streaming
- Networking/NFV
- SW-defined storage
- Telco
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket SP6 LGA-4844 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 5 nm |
| Thermal Design Power | 100 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |



