- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 256 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | EPYC 7003 Series |
| Processor Parent Description | AMD EPYC™ 7543P |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 256 MB |
| Thermal Design Power | 225 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.