EPYC™ Server Products
Whether you deploy bare metal, virtualized, or in the cloud, the AMD EPYC processor powers fast, responsive, and secure IT.
EPYC™ Embedded Products
Provides customers with the Performance, Dependability and Security as well as the longevity that Embedded customers demand.
- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Octacosa-core (28 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 64 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.75 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Threads | 56 |
| Processor Core | Octacosa-core (28 Core) |
| Clock Speed | 2.75 GHz |
| Overclocking Speed | 3.45 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 64 MB |
| Thermal Design Power | 225 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



