- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for your convenience and optimal usage
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 128 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 3 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Vendor Processor Type | EPYC 7003 Series |
| Processor Parent Description | AMD EPYC™ 7313P |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 128 MB |
| Thermal Design Power | 155 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.