AMD EPYC™ 7003 Series Processors | Proven Performance and Energy Efficiency
Achieve exceptional price performance and power savings with proven 3rd Gen AMD EPYC™ processors.
- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better usability and increased efficiency
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 3rd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 4 MB L2 + 64 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 4 MB |
| Process Technology | 7 nm |
| Thermal Design Power | 120 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



