- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 256 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.25 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Clock Speed | 2.25 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 256 MB |
| Thermal Design Power | 225 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

