- The Socket SP3 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- EPYC product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 128 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 128 MB |
| Thermal Design Power | 155 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

