EPYC™ Server Products
Whether you deploy bare metal, virtualized, or in the cloud, the AMD EPYC processor powers fast, responsive, and secure IT.
EPYC™ Embedded Products
Provides customers with the Performance, Dependability and Security as well as the longevity that Embedded customers demand.
- The processor features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better usability and increased efficiency
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 64 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.80 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 64 MB |
| Thermal Design Power | 120 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

