AMD EPYC 4005 processors power affordable, turn-key, easy-to-use, and manageable server solutions, propelling business growth and success in the AI era.
- The processor features Socket AM5 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 64 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 4.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for amazing graphics output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 4.30 GHz |
| Overclocking Speed | 5.70 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 16 MB |
| Thermal Design Power | 170 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

