AMD EPYC 4005 processors power affordable, turn-key, easy-to-use, and manageable server solutions, propelling business growth and success in the AI era.
- The Socket AM5 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- EPYC product line processor for your convenience and optimal usage
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12 MB L2 + 64 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.40 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- Comes with AMD Radeon Graphics controller for stunning picture quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Advanced Micro Devices |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 5.40 GHz |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| L3 Cache | 64 MB |
| L2 Cache | 12 MB |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

