Vibrant, fast and responsive
Enjoy a vivid 8" HD display, with a screen made of strengthened aluminosilicate glass. Includes up to 4 GB RAM (2X more than 2022 release), and a hexa-core processor for fast, responsive performance.
Great for on the go
Up to 13-hour battery life so you can stream content and download videos, music, and books all day. Choose from 32GB or 64GB (add up to 1TB of expandable storage via microSD card). Designed to be thin, light, and durable.
Start your entertainment marathon
All your podcasts, books, music, and games - stored and ready. With 32/64 GB of storage and up to 1TB expandable storage with micro-SD card (sold separately), you can download your content and access it anytime.
Stream
Take a front row seat to all the popular shows with Prime Video, Netflix, and Hulu.
Read
Use apps like Kindle as your personal library with thousands of titles to choose from. Let the book club commence.
Listen
Stay in the know with podcasts from Audible, or chill out to your favorite music with apps like Amazon Music.
Play
Beat your highest score or set a new record with games like Candy Crush and Roblox.
Do more with Alexa | Hands-free
Ask Alexa to play videos and music, open apps, shop online, check the weather, call or message friends and family, access compatible smart home devices, and more.
Your privacy is important
Alexa and Fire HD 8 are designed to protect your privacy. For example, you can view and delete your voice recordings or use the Alexa Hands-Free Mode on/off toggle at any time.
- "Alexa, call mom."
- "Alexa, play Life is Short podcast"
- "Alexa, turn off bedroom lights."
Add more to your Fire HD 8 tablet
Add up to 1TB of expandable storage with microSD - more space for downloading content to enjoy on-the-go. The anti-glare screen protector and Amazon-designed sleek and sturdy case will protect your Fire tablet , while the case's built-in stand allows for hands-free viewing in landscape and portrait orientations.
Every day is an Earth day
You don't have to be an environmental scientist to make sustainable choices. We considered sustainability in the design of this tablet. Here's how:
Materials
35% post-consumer recycled plastics in device.
Device Packaging
This device's packaging is 100% recyclable. Fulfillment center packaging not included.
Energy Efficiency
This tablet was designed for improved energy efficiency, earning the ENERGY STAR certification. Enjoy this tablet with up to 13 hours of battery life.
Part With Purpose
There may come a time when you want to trade in or recycle your tablet.
- Fire HD 8 offers an 8" HD display for seamless streaming and gaming, coupled with a 5MP rear facing camera for photos-with a thin, light, durable design.
- Responsive with all day battery life - Includes 3GB RAM (50% more than 2022 release), 32GB of storage, and up to 1 TB of expandable storage (sold separately). Up to 13 hours of reading, browsing the web, watching videos, gaming, and listening to music at home and on-the-go.
- Save time, get creative - Enjoy three new smart tools to help you send polished emails, quickly summarize webpages, and create unique wallpapers.
- Stream or download your favorite shows, movies, and games (like Minecraft, Roblox, and more). Enjoy your favorite content from Facebook, Hulu, Instagram, TikTok, and more through Amazon's Appstore (Google Play not supported. Subscription for some apps required).
- Stay connected with family and friends - ask Alexa to make video calls to friends and family or download apps like Zoom.
- Do more with Alexa - Ask Alexa to listen to music, get news and w
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amazon.com |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 189 |
| Screen Size | 8" |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Video Battery Time | 13 Hours |
| Maximum Web Surfing Battery T | 13 Hours |
| Maximum Audio Battery Time | 13 Hours |
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 15 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Bluetooth Profile Supported | A2DP |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Fire OS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Manufacturer | Amazon.com, Inc |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |







