Discover what's new on Fire Tablets
Our easy-to-use tools give you everyday superpowers
Writing Assist
Proofread, polish, and adjust the tone of emails, notes, and more. [Coming soon]
Webpage Summaries
Save time and read more of what you love by summarizing webpages on the Silk browser.
Wallpaper Creator
Make wallpaper uniquely yours through writing prompts fueled by your imagination.
Stunning visuals, faster performance
With an octa-core processor that performs 25% faster than the previous generation and 3 GB RAM, you can seamlessly move between your favorite apps. The 10.1" Full HD display with 1920 x 1200 resolution shows off your entertainment in vibrant clarity.
Start your entertainment marathon
All your podcasts, books, music, and games, saved. With 32/64 GB of storage and up to 1TB expandable storage with micro-SD card (sold separately), you can download your content and access it anytime.
Stream
Take a front row seat to all the popular shows with Prime Video, Netflix, and Hulu. (Subscriptions for some apps required.)
Read
Use apps like Kindle as your personal library with thousands of titles to choose from. Let the book club commence.
Listen
Stay in the know with podcasts from Audible, or chill out to your favorite music with apps like Amazon Music.
Play
Beat your highest score or start a new record with games like Candy Crush and Roblox.
Downtime, extended
This thin, lightweight tablet is ready for entertainment whenever you are. The strengthened Aluminosilicate glass screen and durable design provide protection from everyday wear and tear. And it'll stay charged all day with 13-hour battery life for reading, web browsing, watching videos, and listening to music.
Keep your connections close
Friends and family are always nearby with video calling capability and the 5 MP front and rear-facing camera.
Manage your smart home (and life) with ease
"Alexa, show me the front door camera."
Go to the Device Dashboard on your tablet to control your smart home, or just ask Alexa for help to play your favorite album, or get the latest sports scores.
Now that's hands-free fun
- Recipes
- Music
- TV
- Smart home
Enhance your experience
Do more anywhere by pairing your tablet with one of these accessories.
Made for Amazon Keyboard Case
Write an email to a friend and stay on top of your day from anywhere.
Made for Amazon Stylus Pen
Jot down notes and naturally enter text in your own handwriting.
Slim Protective Cover
Protective, lightweight fabric cover with a plastic case and magnetic lid stays securely closed while not in use. Designed with a stand for hands-free viewing.
Screen Protector
Keep your screen protected from scratches and smudges.
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- VoiceView Screen Reader feature boosts productivity while maintaining dependable performance for all your needs
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrades for a hassle-free wireless experience
- Cortex A76 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 3 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 10.1" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Offers lightweight design, responsive touch interface & long battery life for seamless browsing, streaming & reading
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- Full HD screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- The 2.05 GHz processor with 3 GB mem
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Amazon.com |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2.05 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Video Battery Time | 13 Hours |
| Maximum Web Surfing Battery T | 13 Hours |
| Maximum Audio Battery Time | 13 Hours |
| Minimum Power Supply Wattage | 9 W |
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | AC Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Bluetooth Profile Supported | A2DP |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Manufacturer | Amazon.com, Inc |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Recycled Content | 12% |







